Zabíjacie červy. Ako vás paraziti zožierajú zvnútra

Parazity pod mikroskopom

Vo vedeckom svete nedávno hrmeli správy z Holandska. 17 dobrovoľníkov súhlasilo s injekčným podaním nebezpečných parazitov - schistozómov (spôsobujúcich vážne ochorenie schistosomiázou). Podľa vedcov si toto ochorenie ročne vyžiada životy až 200 tisíc ľudí na celom svete. Holandskí odborníci tak pristúpili k vývoju vakcíny - aby ju ľudia otestovali, boli infikovaní schistosomiázou.

Výsledky štúdie zatiaľ neboli zverejnené, rovnako nie je známe ani to, čo sa stalo so 17 ľuďmi, ktorí v prospech vedy riskovali svoje zdravie. Jedna vec je však jasná: parazity naďalej znepokojujú celý svet.

Na Zemi žije viac ako 7 miliárd ľudí. A tretina z nich má helmintov (u bežných ľudí - červy). Jedná sa o parazity, ktoré spôsobujú vážne a mimoriadne nepríjemné choroby (schistosome je tiež červ). Prinajmenšom takéto odhady poskytuje Svetová zdravotnícka organizácia.

Existujú ešte strašnejšie informácie: milióny ľudí ročne zomierajú na parazitárne choroby. Postihnuté sú najmä tropické oblasti, kde sú ideálne podmienky na šírenie akýchkoľvek nečistôt (vysoká vlhkosť, teplo, nehygienické podmienky). Ale aj tam, kde je trópov málo, sú parazity všadeprítomné.

Každý rok sa na helmintiázu liečia desaťtisíce ľudí. Napríklad začiatkom roku 2018 sa objavili informácie, že je zvýšený výskyt askariózy (škrkavka je typom červa).

Sanitárne oddelenie dokonca vypracovalo návrh normatívneho aktu, ktorý jasne upraví prácu v boji proti helmintiáze. Problém je zjavne vážny.

Helmintovia v ľudskom tele

Helminty sú rôzne - guľaté a ploché, žijúce vo vode, na zemi, vo výkaloch zvierat atď. , Ale všetci sú veľmi nebezpeční. Zvyčajne sa dostávajú do ľudského tela kontaminovanou vodou alebo potravinami. Často ale stačí jesť len so špinavými rukami, aby sa larvy parazitov dostali dovnútra a už v črevách dorástli do veľkosti desiatok centimetrov. Existujú typy parazitov, ktoré môžu vstúpiť do tela kožou nôh, ak chodíte bosé po zemi, kde žijú larvy.

Červy doslova požierajú telo zvnútra. Môžu spôsobiť žltačku, sepsu (otravu krvi), problémy s kĺbmi a nervovým systémom (nerátame nekonečné zvracanie, hnačky a ďalšie problémy s črevom).

Najčastejšie sú choré deti. Zvyknú si zabudnúť umyť ruky pred jedlom a po použití toalety si často vložia špinavé hračky do úst a pri hraní vonku (najmä v lete) si môžu dať trochu piesku a usrkávať špinavú vodu z otvorenej nádrže. Ale dospelí sú tiež „pod zbraňou" červov.

Z helmintiázy sú najbežnejšie askarióza, toxokaróza, trichocefaloza, strongyloidóza a ankylostomiáza. Mená nespôsobujú znepokojenie, iba ak ich vo vyhľadávači nezískate a neprejdete do sekcie „obrázky" - áno, vo vašom vnútri môžu žiť také nechutné obrovské červy.

Červy s krásnymi menami

Škrkavka

Askarióza- najbežnejšia helmintiáza, predstavuje 90% infekcií, preto sa jej budeme venovať podrobnejšie. Škrkavky sú dlhé, nepríjemné červy, ktoré napádajú ľudské tenké črevo. Na svete je ročne zaregistrovaných až 800 miliónov prípadov ascariázy.

Zdrojom infekcie je rovnaké neumyté ovocie, zelenina a bobule. Škrkavky sú rôzne: existujú také, ktoré infikujú telo zvierat, ale pre ľudí existuje samostatný druh. To znamená, že je nemožné nakaziť sa askariózou zo zvieraťa.

Ako už bolo spomenuté vyššie, parazity si deti najčastejšie zachytávajú kvôli ich uvoľnenému správaniu. V prípade askariózy obyvatelia vidieka všetkých vekových skupín stále patria do rizikovej skupiny - často prichádzajú do styku so zemou, kde sa ukrývajú larvy askari. Hlavné príznaky askariózy sú nevoľnosť, zvracanie, hnačky, slabosť, zlá chuť do jedla, neznesiteľné svrbenie konečníka, vysoká horúčka.

Medzi komplikácie ascariázy (vyskytujú sa, ak sa parazity nezistia dlhší čas) - črevná obštrukcia, zápal slepého čreva, pankreatitída (zápal pankreasu). Existujú prípady, keď sa škrkavky, ktoré vo vnútri človeka už dorástli do maximálnej veľkosti (a to je takmer 30 cm), plazili do pľúc, hrdla, prínosových dutín. Takto ich objavili pacienti.

Schistosoma

Len si to predstavte - dlhý biely červ sa plazí po vašich črevách. Nie je presne známe, či infikovaná osoba vždy cíti pohyb škrkavky v sebe. Pre každý prípad môžete počúvať samého seba.

Existujú aj iné, vzácnejšie helmintiázy. Červ s odvážnym menom „Toxocara" spôsobujetoxokaróza. . . Môžu byť infikovaní aj od psov. Príznaky budú rôzne - horúčka, bronchitída, zápal pľúc, kožná vyrážka.

Patogéntrichocefalozanázov je jednoduchší - bičíkovec. Navonok to vyzerá ako malý bič. Najčastejšie je táto choroba asymptomatická a ak je počet parazitov už mimo rozsahu, potom príznaky začínajú ako pri ascariáze.

Červy z rodu Strongyloides stercoralis (patogénystrongyloidóza) - sú to rovnaké plazy, ktoré môžu preniknúť cez kožu (dokonca aj neporušené). Môžete sa nakaziť rovnakým spôsobomháčik. . . Ak sa to stane, potom na miestach, kde sa červy plazili, dôjde k silnému svrbeniu a časom sa u chorého objaví hnačka, bolesť brucha a vyrážka na koži.

Je to iba niekoľko z odrôd helmintiózy - celkovo ich sú stovky, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti.

A čo je najdôležitejšie, môžete zomrieť na červy.Našťastie sa to nestáva často, ale parazity sú navrhnuté tak, aby žili zo zdrojov svojho hostiteľa. Červy požierajú vnútorné orgány zvnútra, môžu sa plaziť do pľúc a dokonca aj do srdca - to všetko predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre život. Okrem toho produkujú toxíny, ktoré sa dostávajú do krvi, a podľa toho sa tento v skutočnosti jed šíri po celom tele.

Iba včasné odstránenie helmintov z tela môže zachrániť pred nevyhnutnými vážnymi následkami.

Nájdite a zneškodnite

Pásomnica

Malo by sa chápať, že červy môžu často žiť v tele šťastne až do smrti, kým vás nerozdelí analýza výkalov. Znesú do vašich čriev milióny vajíčok, ale príznaky sa nemusia prejaviť. Práve vo výkaloch sa nachádzajú larvy parazitov a samy osebe.

Je dôležité, aby si lekár nezamieňal príznaky askariózy alebo inej helmintiózy s inými diagnózami - môže sa napríklad vyskytnúť zvracanie pri desiatkach ďalších ochorení a kožná vyrážka je známkou chorôb úplne iného druhu. So všetkými svojimi príznakmi, podobne ako s parazitárnou infekciou, by ste mali okamžite vyhľadať lekára.

Diagnóza helmintiózy sa vykonáva vyšetrením výkalov. Existujú sérodiagnostické metódy: ELISA (enzýmovo viazaný imunosorbentný test - krv sa kontroluje na prítomnosť špecifických protilátok, ktoré sa v nej objavia pri infikovaní jedným alebo iným typom helmintiázy).

Ďalšou spoľahlivou diagnostickou metódou je röntgen - na obrázku budú vidieť červy, ktoré sa plazia cez vaše črevá (alebo na iných miestach). Bez zlyhania je predpísaný test krvi a moču na stanovenie úrovne intoxikácie tela a predpísanie správnej liečby.

Farmaceutické spoločnosti už dávno prišli s rôznymi antihelmintickými liekmi, ktoré účinne pomáhajú zbaviť sa červov. Liečba helmintiózy trvá v priemere 3 až 5 dní. Najčastejšie sa môžete liečiť ambulantne - nemusíte ležať v nemocnici (pokiaľ ste si už „nezaslúžili" komplikácie).

Ak ste to ešte nepochopili, pripomíname vám: červy môžu chytiť úplne všetko bez ohľadu na pohlavie, vek a spoločenské postavenie.Samozrejme nezabudnite jesť čistú zeleninu a iné jedlá, udržiavať čistý riad a pred večerou si vždy umyť ruky. Ak často cestujete, najmä do tropických krajín Ázie a Afriky, mali by ste dodržiavať všetky hygienické pravidlá dvakrát opatrnejšie.